Pożyczki w lombardach. Jak to działa?

Pożyczki w lombardach. Jak to działa?

Pożyczki w lombardach. Jak to działa?

Pożyczki lombardowe to szczególne pożyczki, które oferowane są pod zastaw. Dostępne są w lombardach, które funkcjonują na terenie całej Polski. Pożyczkę tego rodzaju możemy otrzymać od ręki i na prostych zasadach. Co warto wiedzieć na ich temat?

Wizyta w lombardzie jest jedną z możliwych metod pozyskania gotówki.
Wówczas uzyskanie pożyczki możliwe jest poprzez przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia – najczęściej jest to zastaw rzeczy ruchomej, rzadziej określonych praw zbywalnych, na przykład obligacji czy akcji. Oczywiście, aby dostać taką właśnie pożyczkę, rzecz oddawana pod zastaw musi posiadać określoną wartość – to od niej zależy kwota, którą będziemy mogli otrzymać.

Co możemy zastawić w lombardzie?

Lombardy przyjmują różnego rodzaju rzeczy w zastaw. Najczęściej są to biżuteria, zegarki, sprzęt RTV oraz AGD, telefony i tablety, komputery. Również lombard może przyjąć od nas w zastaw sprzęt sportowy, antyki, obrazy. Zasadniczo możemy zastawić niemalże każdy przedmiot, który przedstawia sobą wysoką wartość. Przedmiot ten oddawany jest na przechowanie do lombardu na czas trwania pożyczki.

Przed uzyskaniem oferty pożyczki lombardowej dana rzecz jest najczęściej sprawdzana przez pracownika, który również jest rzeczoznawcą. Ma to na celu określenie jej wartości. Warto więc pamiętać o tym, że wysokość pożyczki nie może przekroczyć wartości zastawu.

Jakie są warunki pożyczki lombardowej?

Podobnie jak innego rodzaju pożyczki, także te oferowane nam przez lombardy mają określone warunki. Pożyczkodawca, czyli lombard określa wówczas warunki – termin spłaty, prowizję i inne szczegóły. Oczywiście, przygotowywana jest również umowa pożyczki, do której podpisania będziemy potrzebowali dowodu osobistego albo innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, na przykład może być to prawo jazdy czy paszport.

Pożyczki oferowane przez lombardy zaliczane są do krótkoterminowych. Zwykle umowy zawierane są na okres do 31 dni kalendarzowych, ale istnieje możliwość przedłużania okresu spłaty.

Lombard pobiera również prowizje od każdej udzielonej pożyczki. Wysokość prowizji zależna jest od wysokości pożyczki oraz terminu spłaty. Generalnie, im dłuższy termin spłaty i im bardziej wartościowy przedmiot, tym prowizja jest wyższa. Najczęściej określona jest też minimalna prowizja niezależna od wartości przedmiotu i okresu pożyczki, na przykład 10 złotych.

Co wtedy, gdy nie oddamy pożyczki lombardowej?

W sytuacji braku spłaty zadłużenia przedmioty zastawione przez pożyczkobiorcę przechodzą na własność lombardu. Wówczas najczęściej wystawiane są one na sprzedaż, dlatego jeśli nie spłacimy zobowiązania w terminie, a także nie przedłużymy w porę okresu spłaty, nasze przedmioty mogą po prostu przepaść. To duży problem wtedy, gdy zastawiliśmy przedmioty mające dla nas nie tylko wartość pieniężną, ale też sentymentalną, na przykład rodzinną biżuterię.

Podsumowując, pożyczki lombardowe to interesująca propozycja dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki. Musimy jednak liczyć się z tym, że w przypadku braku spłaty zadłużenia w terminie, nasz przedmiot zastawu przepadnie.

Zarejestruj się!

Pierwszy raz u nas?
Zarejestruj się i śledź promocje

Dostawa

Szybka i sprawna dostawa.
Kurier / Paczkomat / Odbiór osobisty

Bezpieczne płatności

100% bezpieczeństwa
i satysfakcji z zakupów

Zakupy ON-LINE

Kupuj nowocześnie 24h
7 Dni w tygodniu!